Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu
Małe dziewczynki marzą o byciu księżniczką lub baletnicą. Nielicznym to marzenie towarzyszy przez kolejne etapy życia. A jeszcze mniejszej liczbie udaje się je zrealizować. Na szczęście w Poznaniu można je śmiało ziścić. Zapisując się i będąc przyjętym do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu można zgłębiać tajniki tańca.

Szkoła posiada bogatą historię, która sięga drugiej połowy XVI wieku. W budynku, w którym obecnie znajduje się szkoła baletowa, znajdowało się kiedyś Kolegium Jezuickie. Było ono silnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym nie tylko Wielkopolski, ale i całego kraju. Obok nauki, oświaty, wspaniale rozwijała się także sztuka. Zwłaszcza dobrze miały się przedstawienia szkolne w języku łacińskim, a także imprezy muzyczne. W XVIII wieku powstał nowy budynek, który do dzisiaj można podziwiać. Kiedy w 1773 roku zlikwidowano zakon jezuitów, Komisja Edukacji Narodowej przejęła budynek i utworzyła tu Wojewódzką Szkołę Narodową. Dwadzieścia lat później w dawnym teatrze jezuitów zaczął występować Teatr Bogusławskiego. Nazwa pochodzi oczywiście od jego dyrektora i założyciela, Wojciecha Bogusławskiego, którego w późniejszym okresie nazywano ojcem polskiego teatru. Kiedy istniało Księstwo Warszawskie, otwarto Szkołę Departamentową z francuskim napisem nad bramą „Lycee”. Kolegium Jezuickie i szkoły Departamentowej było Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Zostało ono przeniesione w 1858 roku do budynku zaprojektowanego specjalnie dla tej szkoły przy Placu Bernardyńskim, gdzie do dziś znajduje się Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny.

W 1858 roku w budynku na starym mieście Piotr Mikołajczyk uruchomił Szkołę Tańca. Mikołajczyk był rdzennym Poznaniakiem, który odebrał wykształcenie w dziedzinie choreografii w Warszawie i Berlinie. W 1923 roku do siedziby starego Kolegium Jezuickiego przeniesiono Szkołę Sztuki Zdobniczej. Szkoła ta istniała tu do 1933 roku. Wybuch II wojny światowej nie pozostawił wielkich złudzeń. Budynek szkoły bardzo ucierpiał, podobnie jak kadra oraz uczniowie. Na szczęście po zakończeniu działań wojennych szkołę odbudowano i w 1957 roku powołano do życia Państwową Podstawową Szkołę Baletową.
Budynek dzisiejszej szkoły baletowej należy do kompleksu budynków pojezuickich. Kiedy zakonnicy przybyli do Poznania, przystąpili do budowy kościoła oraz szkoły i Kolegium. Jezuitom Poznań zawdzięcza Farę, która ma opinię jednego z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce. Do kościoła przyłączone są właśnie budynek szkoły i Kolegium. To najsilniejsze architektoniczne akcenty miasta.