Politechnika Poznańska
Jeśli abiturient marzy o porządnych studiach z nauk ścisłych, to koniecznie pod uwagę powinien wziąć Politechnikę Poznańską. Misją tej uczelni jest bowiem kształcenie na wszystkich stopniach studiów wyższych oraz w trybie kształcenia ustawicznego w ścisłym związku z prowadzonymi pracami naukowymi i badawczo-rozwojowymi, a także przy współpracy z przyszłymi pracodawcami.

Władze uczelni chciałyby stworzyć czołowy w kraju uniwersytet techniczny, który będzie dobrze rozpoznawalny w Europie, będzie liczącym się i porządanym partnerem dla innych uczelni. Ma gwarantować wysoką jakość kształcenia na światowym poziomie.
Dzisiaj Politechnika Poznańska oferuje naukę na 9 wydziałach, na których łącznie prowadzonych jest aż 31 kierunków studiów. Studenci mogą uczyć się na studiach I i II stopnia, studiach doktoranckich oraz studiach podyplomowych. Łącznie szacuje się, że liczba studentów wynosi około 16 tysięcy osób. Do wykształcenia tak dużej liczby studentów zatrudnionych jest ponad 1300 nauczycieli akademickich. Uczelnia zapewnia, że jej oferta edukacyjna jest nowoczesna, bogata i dostosowana dla najbardziej wymagających słuchaczy. Wysoki poziom nauczania, odpowiednio przygotowana kadra i możliwość realizowania swoich naukowych i pozanaukowych pasji i zainteresowań przyciąga wielu chętnych. Działają tu koła naukowe, różne zgromadzenia i organizacje studenckie.
Politechnika Poznańska może pochwalić się ponad 100-letnią historią. Powstała w 1919 roku z inicjatywy Naczelnej Rady Ludowej podczas powstania wielkopolskiego. Nosiła wówczas nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i była jedno wydziałową uczelnią. W 1929 roku utworzono Wydział Elektryczny, co zmusiło do zmiany nazwy placówki na Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki. I tak szkoła działała do wybuchu II wojny światowej. Okres między 1939 a 1945 rokiem to bardzo bolesny czas dla polskiej nauki i świata akademickiego. Polskie szkolnictwo poniosło ogromne straty kadrowe nie tylko wśród nauczycieli akademickie, ale także wśród studentów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że uczelnia chciała przekształcić się w politechnikę, jednak wybuch wojny to jej uniemożliwił.

Po zakończeniu działań wojennych szkoła uzyskała nazwę Państwowej Szkoły Inżynierskiej. Rok akademicki został zainaugurowany we wrześniu 1945 roku. Rektor Bolesław Orgelbrand witał studentów, a wykład otwierający rok akademicki wygłosił docent Alojzy Kotecki i poświęcił go broni jądrowej. Trzeba mieć na uwadze, że dopiero co skończyła się kilkuletnia wojna, która bardzo uszczupliła budynki i ich wyposażenie. Tak więc przy braku meblowym, kadrowym i nieskończonym remoncie budynku zaczął się proces edukacyjny. Szkoła uzyskała status Politechniki w 1955 roku. Od tamtej pory jej oficjalna nazwa to Politechnika Poznańska.