Ranking wojewódzki liceów Wielkopolski 2020 r.
Kiedy zbliża się koniec roku szkolnego, wielu absolwentów szkół podstawowych/ gimnazjalnych (kiedy istniały), zastanawiało się, którą szkołę wybrać. Czy iść w kształcenie zawodowe czy ogólnokształcące. Dla tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w sposób ogólny, proponuje się licea ogólnokształcące. W województwie wielkopolskim jest ich ponad 50. Dlatego Pismo Perspektywy co roku tworzy ranking najlepszych szkół, w tym liceów. Oto ranking na rok 2020.

Na początku należy wyjaśnić, iż do budowy niniejszego rankingu zdecydowano się przyjąć trzy kryteria. Po pierwsze to sukcesy, jakie uczniowie szkoły uzyskali w olimpiadach. Po drugie to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i po trzecie wyniki z matur z przedmiotów dodatkowych. Wykorzystano dane zewnętrzne, by ranking był jak najbardziej obiektywny. W przypadku olimpiad brano pod uwagę jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie, czy bycie laureatem dawało zwolnienie z egzaminu maturalnego, a także udział w międzynarodowym konkursie. Dla przyznania punktów za wyniki maturalne brano pod uwagę protokoły z komisji egzaminacyjnych oraz liczbę absolwentów.
Mają powyższe na uwadze, najlepszym liceum w województwie wielkopolskim okazało się być VIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. NA drugim, trzecim i czwartym miejscu znalazły się kolejno Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu, II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu i I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym w Swarzędzu. Pierwszą piątkę najlepszych liceów zamyka I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Należy podkreślić, iż do rankingu uwzględniono wyłącznie szkoły dla młodzieży, bez uwzględnienia szkół specjalnych i szkół dla dorosłych. Pod uwagę brano wyniki matur z 2019 roku. Dodatkowo co najmniej 12 uczniów musiało podejść po raz pierwszy do egzaminu maturalnego, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki nie mogły być niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W rankingu uwzględniono także wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów, które są obowiązkowe i dodatkowe. Zaliczono także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym.
Rankingi na najlepszą szkołę w danym roku nie zawsze oddają poziom nauczania. Wszak najwięcej zależy od samych uczniów. Może się zdarzyć tak, że liceum, które np. w 2018 roku znajdowało się na pierwszym miejscu, w roku 2019 i 2020 już na pierwszym nie będzie, bo na przykład nie udało się zebrać olimpijczyków. Młodzież zwyczajnie nie chciała brać udziału w tego typu konkursach wiedzy. Wówczas, pomimo dobrych wyników maturalnych, liceum w rankingu spadnie. Dlatego oprócz tego typu zestawień, samemu warto zrobić rozeznanie wśród uczniów i absolwentów co do danej szkoły. Do tego bardzo ważne będzie to, do jakiej klasy się trafi – jakie będą tam dzieci, czy ambitne, czy raczej nie lubiące się uczyć.