Uniwersytet w Poznaniu
W Wielkopolsce jest wiele szkół wyższych, ale tylko jeden uniwersytet, który może pochwalić się ponad 400-letnią historią. To Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Co roku rozpoczyna i kończy tą uczelnię ponad tysiąc osób. Rozpoczynający naukę mają do wyboru przeróżne kierunki od humanistycznych poprzez przyrodnicze i ekonomiczne, kończąc na inżynieryjnych.

Uniwersytet w Poznaniu posiada długoletnią tradycję sięgającą roku 1611, kiedy to król Polski Zygmunt III Waza na mocy przywileju królewskiego zmienił istniejące Kolegium Jezuickie w pierwszy uniwersytet w Poznaniu. Przywilej ten został potwierdzony przez króla Jana Kazimierza w 1650 roku i króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku. To właśnie te przywileje dały możliwość nadawania Uniwersytetowi w Poznaniu stopniów naukowych magistra i doktora. Formalnie, dopiero po 308 latach istnienia, 7 maja 1919 roku odbyła się uroczystość pierwszej inauguracji roku akademickiego w nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, jak na początku nazywano uniwersytet. Później uniwersytet został nazwany Uniwersytetem Poznańskim, by od 1955 roku oficjalnie otrzymać nazwę Uniwersystet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto nadmienić, iż cztery setna rocznica powołania Akademii Lubrańskiego miała miejsce w tym samym roku, co inauguracja roku akademickiego w 1919 roku. I nie można mówić tu o przypadku, albowiem Akademię, choć nie posiadała statusu wyższej uczelni, uważano za duchową poprzedniczkę Wszechnicy Piastowskiej.
Pierwszy wydział, jaki zaraz po inauguracji rozpoczął swoją działalność dydaktyczną, był Wydział Filozoficzny. Był on wielokierunkowym wydziałem powołanym do życia 4 kwietnia 1919 roku. Pierwszym rektorem został wybrany profesor Helidor Święcicki. Młodą uczelnie zasiliło grono wspaniałych wykładowców z Krakowa, Lwowa, Wilna i Warszawy. Okres międzywojenny to czas intensywnego rozwoju uczelni, już nazywanej Uniwersytetem Poznańskim. Powstały nowe wydziały: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych, a także rolnictwa i leśnictwa. Szkołę kończył wówczas co 10 absolwent szkół wyższych w Polsce.

Lata II wojny światowej były trudnym okresem w życiu uczelni. Okupanci w 1939 roku natychmiast pozamykali uniwersytety w całym kraju. Na szczęście odwaga i bohaterstwo profesorów i studentów pozwoliło wykształcić ponad 2000 studentów w ramach tajnych, konspiracyjnych wykładów. Od 1940 roku uniwersytet kontynuował swoją tajną działalność jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich. Jego twórcą i pierwszym rektorem był profesor Ludwik Jaxa-Bykowski. Uczelnia przestała działać po wybuchu Powstania Warszawskiego.
Kiedy działania wojenne ustały w Poznaniu, Uniwersytet wznowił swoją działalność. Po kliku latach dołączono do Uniwersytetu kilka nowych fakultetów, z których utworzono odrębne szkoły, w tym Akademię Medyczną, Wyższą Szkołę Rolniczą i Akademię Wychowania Fizycznego.
Obecnie Uniwersytet jest najważniejszą uczelnią wyższą w Poznaniu i w Wielkopolsce, ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów na studentów.